Pomiary i zasady ich wykonywania

Pomiary i zasady ich wykonywania

Pomiar - jest to zespół doświadczalnych czynności mających na celu wyznaczenie wartości określonej wielkości, czyli liczbowe porównanie tej wartości z jednostką miary.

Czynniki składające się na pomiar: użycie narzędzi pomiarowych, obserwacja ich wskazań, odpowiednie opracowanie otrzymanych wyników (obliczenia, które prowadzą do wyznaczenia szukanej wartości).

Wynik może być surowy, gdy jest bez poprawek i z określoną niepewnością tzn. nieokreślonymi błędami granicznymi, natomiast wynik poprawczy uwzględnia poprawki i niepewności pomiaru. Wynik surowy otrzymuje się zwykle gdy mamy wynik jednego pomiary danej wielkości otrzymanego narzędziem o bliżej nieokreślonych własnościach metrologicznych.

Oprócz wielkości zmierzonej której wartość należy wyznaczyć, w pomiarach występują wielkości wpływowe zakłócające tok pomiarów. Mogą one zmieniać wartość mierzoną wielkości  przez co wynik pomiaru jest chwilowy, czyli ma przypadkową wartość.

Wielkości wpływowe mogą dodatkowo zmieniać wskazania przyrządu pomiarowego, przez co pomiar staje się niedokładny. Wielkość wpływowa może mieć charakter zewnętrzny, czyli zależy od warunków otoczenia np.: temp., ciśnienie atmosferyczne. Wielkość wpływowa może mieć charakter wewnętrzny tzn. pochodzi od tego samego narzędzia pomiarowego i jest wówczas określona charakterystyką narzędzia lub jego właściwościami np.: nacisk pomiarowy narzędzia który może być różny (zmienny) w swoim zakresie pomiarowym, co będzie miało istotne znaczenie np.: przy pomiarze cienkościennej tulei.

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Free Joomla! templates by Engine Templates